Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Candoia carinata paulsoni

(přeloženo ze zahraničního webu)

 

 

Lokalita výskytu:  Šalamounovy ostrovy a jednotlivé ostrovy Indonesie,Santa Cruz, Irian Jaya, Halmahera a jihozápad Papuy Nové Guiney.

 

Popis:  Tento had je aktivní v noci. Má různé barevné variace (oranžová, šedá, béžová,…); typické je pro ni „vlnovitý“ vzor po celých zádech. Candoia carinata paulsoni může měnit jasnost barvy stejně jako barevné odstíny.  To závisí asi na zdravotním stavu (zda je zvíře ve stresu, napětí, atd.), stejně jako na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. S trochou manipulace je to relativně klidný had, ale při krmení je dychtivý a kousavý. Je to jeden z největších druhů Candoia carinata. Candoia carinata paulsoni podléhá registraci CITES II.

 

Chov:  Samci zůstávají zřetelně menší než samice s maximální délkou kolem 1m a váhou kolem 700 gramů. Samice dosahují délky kolem 130 cm a váhy až 1,8 kg. Nároky a potřeby tohoto druhu by měly být dodržovány. Druhy Candoia carinata nejsou bohužel častými chovanci v teráriích, jelikož hodně lidí má předsudky ohledně kousavosti druhu.

Terárium by mělo být pro tři vzrostlé jedince minimálně 120x60x70 (dxšxv), radši více. Dodatečně namontovaný úkryt v polovině výšky terária zvětší plochu a bude často rád vyhledáván.

Denní teploty v teráriu by se měli pohybovat mezi 26-32°C s nočním poklesem na 22-24°C, ale neměli by klesnout pod tuto hodnotu. Vlhkost vzduchu by měla být 75-85% (denně rosit).

Podklad by měl být měkký a sypký, např. listí, kůra, rašelina nebo různě namíchaná zemina, dokonce i piliny. V teráriu musí být ovšem i neustále vlhká část. Živé květiny budou rády přijaty. Samozřejmostí je i miska s vodou, kde se had může vykoupat.

 

Potrava: Krmná zvířata by se měla nabízet podle velikosti a potřeby hada. Žerou např. žáby, skákavky myší, křečky, kuřata, potkany a morčata. Importovaná zvířata mají s krmením větší problémy než odchovy.

Pokud krmíme živými potkany, měli bychom zvířata neustále kontrolovat, protože potkan může hada nepříjemně pokousat. Čerstvě zabitá potrava je pro obě strany výhodou. Znamená to méně stresu pro obě zvířata. Krmit bychom měli ve zvláštním boxu vyhrazeném pouze pro krmení, abychom mohli lépe pozorovat a posuzovat situaci. Navíc manipulace s hadem se při přemisťování zase trochu obnoví.

 

Rozmnožování:  Období páření je od října do února, může být vyvolané ovšem i na začátku jara od března do května. Měli bychom zimovat, abychom vyvolali páření. Teplotu by měla klesnout na 3-6°C. Při páření je vhodné mít společně skupinu minimálně 2,2.

Od 2. až 3. měsíce březosti samice odmítá potravu. Ve vzácném případě může ovšem žrát až do porodu.

Po době březosti, tedy asi po 6-7 měsících (165-195 dnech) se rodí živá mláďata. Počet a velikost narozených mláďat je velmi rozdílný. Malá samice přivede na svět minimálně 4 mláďata, za to mohutná samice až 45. Mláďata jsou velmi malá, měří asi 15-28cm a váží 10-30 gramů. Po 1. svleku ochotně přijímají nabízenou potravu. Nabízet bychom měli holátka křečků nebo myší.

Zvíře potřebuje čas a klid na žraní. Násilné krmení mláďat je špatná cesta k tomu, naučit zvíře žrát. Hada musíte přelstít ke krmení ne nutit. Násilné krmení by tedy mělo nastoupit až jako poslední možnost.

Mláďata bychom měla držet ve velmi vlhkém prostředí.

Při správném chovu se můžou hadi dožít až 25 let.
31.08.2013 17:17:43
halapremek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one