Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Elaphe mandarina

(přeloženo ze zahraničního webu)

Dorůstá 100 – 120cm (výjimečně do 160cm)

 

Lokalita výskytu : Čína, severní Vietnam , sever Barmy, severovýchodní Indie,Thaiwan

 

Elaphe mandarina má v Asii velké rozšíření. Místo uvnitř jejich lokality výskytu je velmi variabilní velikostí, vzhledem a biologií. Obrázky zvířat z Číny a Vietnamu to objasňují.

 

Zvířata z Vietnamu mají hodně velkých černých kreseb, do kterých se zvířatům ve stáří prolamují žluté části. Jako základní barva je bílá nebo žlutá, jen vzácněji šedá.. Hodně zvířat má na šupinách velké červené fleky. Zatímco hlavně zvířata z Číny dávají přednost holatům, žerou všechny velké Vietnamské užovky skákavky myší. V roce 2003 jsme měl první odchov mých zvířat z Sichuanu a Vietnamu.

 

Snůška vietnamských zvířat potřebuje při stejných inkubačních podmínkách o 18 dní déle, než se mláďata vyklubou (42 a 60 dní). Vietnamská mláďata bývají mimoto zřetelně větší, mají při líhnutí délku 30-40 cm a jsou na začátku flegmatičtější než čínská mláďata. Všechna moje zvířata pocházejí z odchovu v teráriu. S jednou výjimkou ztráty skrz nehodu, ještě žádné zvíře neuhynulo. Někdy se musí mláďata krmit násilím, ale pak je první rok nezimuji. Později žerou a prospívají dobře a jsou to bezproblémoví jedinci. Preferují malou kořist, ale krmíme častěji.

 

Pro chov je důležité, nabídnout jim vysokou vrstvu substrátu a jedna jeho část musí být neustále vlhká. Já používám pro mladé jedince lignocel, ve velkých teráriích mám rašelinovou drť. Adultní jedinci se rádi schovávají do substrátu pod těžké ploché předměty. Mláďata by měla mít možnost vyhledat oblast s teplotou 25-30°C. Základní teplota by u dospělých zvířat měla být přes den 22-26°C a v noci pod 20°C. Zimování 2-3 měsíce v teplotě cca 10°C.

 

Do prvního páření držím jedince odděleně. Při společném chovu musíme dávat pozor na to, zda všechna zvířata žerou normálně. Občas se můžou zvířata mezi jedinci svého druhu cítit utlačováni a je pak lepší chovat je odděleně.

 

Při vyrušení reagují jedinci z Číny nejdříve útěkem, zatímco vietnamská zvířata zůstanou raději ležet, prskají a občas útočí. Mláďata narážejí občas s otevřenou tlamou připraveni kousnout.

31.08.2013 17:17:27
halapremek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one