Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Morelia spilota variegata - odchov 2009

6. 12. 2008 jsem samce přidal k samici. Nevšiml jsem si žádných známek pářící aktivity. Zvířata působila v jiných částech terária, samce jsem tedy zhruba po dvou týdnech oddělil.

 

28. 3. 2009 jsem opět přidal samce k samici. Znovu jsem nezpozoroval samotnou kopulaci, avšak pár obýval společně jednu polici. Samce jsem u samice ponechal zhruba do poloviny května, kdy samice již preferovala samostatné vyhřívání. Potravu jsem nabízel v intervalech 14-21 dní. Samec přijímal bez zaváhání, samice potravu odmítala po celou dobu březosti.

 

2. 6. 2009 se samice svlékla, bylo již patrné zmohutnění zadní třetiny těla. 28. 7. 2009 v odpoledních hodinách jsem přistihl samici při snášení prvních vajec. Večer již samice „seděla“ na krásném slepenci 21 velkých vajec.

 

Rozhodl jsem se pro umělou inkubaci, tudíž jsem musel slepenec samici odebrat. Samice vejce vehementně bránila, vykazovala známky agrese. Vejce jsem umístil v menším uzavřeném plastovém boxu s malými otvory pro odvětrání do inkubátoru, který jsem vyrobil z plastového boxu, polystyrenu, topného kabelu připevněného k víku (vytápění jsem tedy preferoval shora, už kvůli kondenzaci vody) a termostatu ATC 300.

 

Teplotu inkubace jsem nastavil na 30-31°C. Výkyvy teplot v inkubátoru byly veliké. Od sepnutí vytápění termostatem stačila teplota klesnout až na 28,6°C, po vypnutí zdroje tepla naopak teplota dostoupala až k 32,6°C. Ovšem již po zkušenostech s inkubací Python regius jsem věděl, že v uzavřené krabičce se drželo ustálenější mikroklima. V průběhu inkubace jsem několikrát mírně porosil vysychající vermikulit.

 

20. 9. 2009 (54. den inkubace) ve večerních hodinách vykouklo první mládě, další dvě vejce již byla prořízlá. Druhý den dopoledne vykoukla další 4 mláďata a 5 dalších vajec bylo opět proříznuto. V podvečer vylezlo první mládě z vejce, v noci druhé a ráno dalších 5.

 

22. 9. 2009 již bylo venku 13 mláďat. Dalších 5, jak jsem později zjistil, posledních živých mláďat, vylezlo z vajec druhý den dopoledne.

 

24. 9. 2009 jsem opatrně nařízl zbylá 3 vejce, avšak mláďata se ven již neprodrala. Dvě mláďata byla ve vejcích plně vyvinutá, avšak uhynulá. Poslední vejce bylo neoplozené viz foto.

 

Délka vylíhnutých mláďat se pohybovala v rozmezí 43-46 cm, váha v rozmezí 24-30 g. Jedno z mláďat bylo abnormálně malé (40 cm, 15 g), ale postupně své sourozence dohánělo. První ekdyse nastala u první krajty 14. 10. 2009, u posledního mláděte 27. 10. 2009.

 

Po přečtení některých článků o odchovech Morelia spilota variegata jsem předpokládal, že po prvním svleku budou mláďata vesele přijímat potravu v podobě myších holat. Na živá holata mi mladé krajty reagovali pouze kousáním. Po neúspěšném vydráždění mrtvými holaty jsem se rozhodl s nimi  ponechat mláďata v malých krabičkách přes noc. Čtyři z osmnácti mláďat holata samostatně přijala. Začátkem prosince opakovaně a samostatně přijímalo pouze 8ks. Posléze začaly lovit živé myší skákavky.

 

Konzultoval jsem toto odmítání potravy s několika kolegy, odchovávajících tyto krajty, kteří mě uklidnili, že s mladými variegatami také měli, nebo mají podobné problémy s přijímáním potravy.

25.03.2010 07:52:41
halapremek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one