Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Opheodrys aestivus – užovka zelená

(Raue Grasnatter - překlad)

Všechna zvířata této chovné skupiny jsou z odchovu z roku 2001,2002 a 2003. Pečuje se o ně snadněji než o jedince z přírody, kteří jsou neustále nabízeni na burzách. Nekupujte si žádné odchyty!

 Žijí hlavně v Everglades na Floridě a živí se hmyzem (cvrčci, brouci,…). Jsou bleskurychlé a velmi plaché. Zdržují se hlavně ve větvích, ale občas slezou na zem a zahrabávají se. Pokud se vám tyto užovky líbí, nekupujte nikdy importovaná zvířata. Zdraví jedinci jsou pouze z odchovu. 

Lokalita výskytu: Louisiana, Florida, Jižní Karolína

Potrava: Hmyz, např. cvrčci, mouchy, pavouci (velmi chutní), kobylky.

Chov: Tyto užovky mají denní aktivitu. Jsou rychlé a hektické. Zvířata se spoléhají na své zelené maskovací zbarvení, díky kterému splynou se svým prostředím. Pokud had bude mít dojem, že jej vidíte, dá se na panický útěk do stromů. Užovky se ale také často nacházejí na zemi, kde loví nebo se zahrabávají do substrátu. Chov je v podstatě velmi jednoduchý, za předpokladu, že máte zvířata z odchovu. Terárium by mělo být spíše do výšky, jelikož hadi rádi šplhají. Naše terárium se šesti zvířaty má např. 100*50*80. Jako u jiných plazů, máme mláďata v menších teráriích. Zvířata jsou také často na substrátu nebo se do něj zahrabávají a tvoří „žilní systémy“. Jako substrát používáme lignocel. Substrátu je asi 10-12 cm vysoká vrstva. Kameny nebo jiné těžké předměty by měly být pevně připevněny, aby se o ně nemohl had zrnit či zabít. V teráriu svítíme dvěmi žárovkami (2*18W); vytápíme navíc topnou rohoží, která je umístěná na zadní stěně. Zvířata leží na popínavých rostlinách či korku a vyhřívají se. Snažíme se dodržovat teplotní rozdíly v určitých částech terária, aby si had mohl sám vybrat nejvhodnější teplotu. Stejně tak je to i s vlhkostí. Roseno je 2x denně (1-2 minuty) s pomocí zavlažovače. Rosíme ale pouze část terária. Rosíme jim ráno a dopoledne. Po našem pozorování pijí výhradně stříkající vodu například z listů. Důležité je, aby vlhkost byla do zhasnutí a vypnutí tepla kondenzovaná, aby zvířata při nočním ochlazení neleželi ve vlhkém substrátu. Potravu pravidelně poprašujeme multivitamínovým práškem. Při krmení může občas docházet k zuřivému kousání mezi zvířaty. Jsme proto při krmení neustále přítomni a hmyz dáváme do čiré nádoby, aby jich co nejméně unikalo do terária. Cvrčci, kteří se v noci potulují po teráriu, můžou spícím hadům ublížit. Jako ochranu necháváme vždy trochu krmení pro cvrčky ležet v teráriu. Při čištění terária odebereme vrchní vrstvu substrátu a popřípadě doplníme novou. Od výkalů musíme zbavit též listy. Při zimování je vypnuté světlo a topení, hadi dva týdny od vypnutí nepřijímají potravu a jsou zalezlí v tmavých koutech. Zhruba po 4 týdnech by se měla okolní teplota postupně zvyšovat. V následujících týdnech můžeme pozorovat páření. Březost samičky lze zřetelně poznat na jejím ztloustlém těle.

Pokračování příště…..

31.08.2013 17:18:31
halapremek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one