Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Acrantophis dumerili - hroznýš dumerilův

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Boinae

Rod: Acrantophis

 

Popis: Tento hroznýš dorůstá kolem 2m (maximální délka je uváděna 3m). Je to vcelku klidný, neagresivní had s mohutným tělem a zřetelně oddělenou hlavou. Atraktivní je především díky své kresbě a barvě.
 
Lokalita: Jihozápad Madagaskaru a ostrov Réunion
 
Potrava: myši, potkani, králíci, ptáci
 
Chov: Tento had potřebuje prostornější terárium, pro dospělý pár by mělo být zhruba 150*80*80. Větve ke šplhání příliš nevyužívají, přesto bychom jim tuto možnost mohli dopřát. Vhodná je také větší vodní plocha, aby se had mohl v klidu celý ponořit. Teplotu přes den udržujeme mezi 24-30°C s lokálním ohřevem na 32-35°C. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 65-75%. Jako podklad můžeme použít rašelinu s pískem, bukové štěpky, hobliny apod.. Mně osobně se osvědčily i noviny. Tito hadi se rádi do substrátu zahrabávají a to způsobem, že jim jde vidět pouze hlava. Z tohoto „úkrytu“ také loví kořist, která se mihne kolem. Tento hroznýš spadá do CITES I, avšak byla jim udělena výjimka (není nutná registrace), pouze je potřeba výjimka z obchodní činnosti (žlutý dokument), kterou vydává KÚ odbor životního prostředí.  
 
Odchov: Pohlavní dospělosti dosahují zhruba ve 4 letech. Rozmnožování v přírodě probíhá od března do srpna, na severní polokouli pak od listopadu do února, příležitostně v dubnu. Délka březosti kolísá od 6 do 8 měsíců a velikost vrhu se pohybuje od 2 do 21 mláďat.
A.dumerili 0.1

A.dumerili 0.1

A.dumerili 0.1

A.dumerili 0.1

A.dumerili 1.0

A.dumerili 1.0

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one