Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Boa constrictor - hroznýš královský

 

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Boinae

Rod: Boa

 

Popis: Trojúhelníková hlava hroznýšů je zřetelně oddělena od těla. Dorůstá se 120 - 400cm (podle poddruhu). V našich chovech se povětšinou vyskytují kříženci různých poddruhů a lokalit u kterých bývá délka převážně okolo 200-250cm. Zbarvení je velmi proměnlivé v závislosti na poddruhu či barevné mutace. Kresbu na těle tvoří tzv. sedla, která se táhnou na celém hřbetě a směrem k ocasu tmavnou.
 
Lokalita: Jižní Amerika, Karibské ostrovy, Malé Antily
 
Potrava: potkani, myši, křečci, morčata, králíci, kuřata atd.
 
Chov: Terárium by mělo mít pro dospělého jedince zhruba 150*80*60 (podle velikosti – pro menší poddruhy stačí menší a naopak). Terárium vyhříváme přes den na teplotu 26-30°C s nočním poklesem na 22-24°C. Vlhkost udržujeme kolem 60-85%. Samozřejmostí je miska s čerstvou vodou. Jako podestýlku můžeme zvolit lignocel, rašelinu, bukové štěpky, hobliny, nebo i noviny. Hroznýš královský, bez ohledu na poddruh, byl ještě donedávna považován za nebezpečné zvíře (stejně jako všechny druhy nejedovatých hadů dorůstajících 3m), bylo tedy potřeba povolení k chovu nebezpečných zvířat, dle vyhlášky ministerstva zemědělství č.75/1996sb. Tato vyhláška byla v listopadu 2008 nahrazena vyhláškou č.411/2008sb. o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, kam z plazů spadají již pouze všichni zástupci řádu Crocodylia a všechny jedovaté druhy. Na hroznýše královské se tedy, stejně jako na všechny ostatní velké škrtiče, povolení k chovu již nevztahuje.  Do CITES I spadá pouze jediný poddruh a to Boa constrictor occidentalis.
 
 
Odchov: Pohlavní dospělosti dosahují ve 2-3 letech. Ovšem samici bychom měli prvně pářit až po dosažení min. 180cm. Po úspěšném páření samice přestává žrát (není nutné) a po zhruba 4-8 měsících, kdy udržujeme teplotu 27-32°C rodí 10-60 mláďat. Mláďata by se do 14 dnů po narození měla svléknout a poté začínají přijímat potravu.
Boa constrictor

Boa constrictor

Boa constrictor

Boa constrictor

10.12.08 035.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one