Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Iguana iguana - leguán zelený

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Sauria

Čeleď: Iguanidae

Podčeleď: Iguaninae

Rod: Iguana

 

 

Popis: Ještěr dorůstající se velikosti 1,5 – 2m i s ocasem. Ocas je velmi silný a dlouhý. Na spodní straně zadních končetin mají umístěné femorální póry. Jejich dominantou (hlavně pak samců) je lalok a velký hřbetní hřeben. Zbarvení je převážně zelené, šedozelené až hnědé. Leguáni se dožívají až 26 let.
 
Lokalita: střední a jižní Amerika(od Mexika po sever Paraguaye), tropické deštné lesy
 
Potrava: listová zelenina, pampelišky (listy i květ), jetel, vojtěška, jitrocel, atd. doporučuji pročíst Krmný manuál. Dále pak doporučuji prostudovat i podávání vitamínů.
 
Chov: Leguány chováme v prostorném teráriu vzhledem k jejich velikosti. ÚKOZ doporučuje rozměry terária 4x3x5 nebo 3x2x6 (číslice znamená násobek délky těla).
V teráriu nesmí chybět dostatek horizontálních i vertikálních větví. Jako podklad nepoužíváme nic, máme pouze lino. Přes den vyhříváme terárium na teplotu 25-30°C lokálně až 35°C. V noci by teplota neměla klesnout po 22°C. Nutný je samozřejmě zdroj UVB. Vlhkost vzduchu udržujeme mezi 60-80%.
 
 
Odchov: Pohlavní dospělosti dosahují v 1,5 – 2 letech. Samci jsou celkově mohutnější, mají zřetelné hemipenální kapsy a větší femorální a anální póry. Námluvy začínají na začátku období sucha (listopad – leden). Dva měsíce po oplodnění samice klade 20-40 vajec do připraveného kladiště. Kladiště by měla být větší krabice, aby se do ní samice v klidu vešla, zhruba 50cm vysoká se směsí rašeliny a písku. Po nakladení přeneseme vejce do inkubátoru. Po 65-90 dnech se začínají líhnout mláďata.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one