Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Rhacodactylus ciliatus - pagekon řasnatý

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Sauria

Čeleď: Gekkonidae

Podčeleď: Diplodactylinae

Rod: Rhacodactylus

 

Popis: Dorůstá cca 20cm i s ocasem (v těle cca 10cm). Zbarvení je velmi variabilní – spousta atraktivních barevných forem. Dožívá se i více jak 10 let. Jedná se o gekona s noční aktivitou.
 
Lokalita: Ostrovy Nové Kaledonie – tropické deštné pralesy
 
Určení pohlaví: Pohlaví lze určit až zhruba po čtvrtém měsíci, kdy se samcům viditelně zvětšují hemipenální kapsy.
 
Potrava: Nabízíme cvrčky obalené ve vitamínové směsi (roboran + plastin) a dětskou přesnídávku (pokud možno neslazenou). Mláďata krmíme každý večer, dospělé zhruba 2-3x týdně.
 
Chov: Chováme skupinky 1,2 v teráriích 40 x 40 x 50 (d x š x v). V teráriích máme větvičky a živé rostliny (Sanseviera - tchýnin jazyk, různé bromélie apod.), dále pak misku s rašelinou, případně ubrousky atd.. Terária vyhříváme 25W žárovkami na denní teplotu 24-28°C s nočním poklesem na 21-24°C. Vlhkost udržujeme každovečerním rosením kladiště, rostlin a stěn terária (kapky na stěnách a rostlinách slouží jako přísun tekutin). Mláďata chováme v 5l sklenicích nebo plastových boxech s větvičkami a úkrytem.
 
Odchov: Pohlavně gekoni dospívají zhruba v jednom roce. Samice klade až 8x za sezónu dvě vejce (ojediněle se může stát, že vyklade pouze jedno). Inkubujeme při teplotě 23-26°C v krabičce s vermikulitem ve vysoké vzdušné vlhkosti. Mláďata se líhnou zhruba po 55-80 dnech.
Rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one