Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Morelia spilota variegata - krajta kobercová

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Pythoninae

Rod: Morelia

 

Popis: Podle literatury dorůstá až 400cm, v teráriích běžně okolo 200-250cm. Poměrně štíhlá krajta s atraktivní kresbou. Na horním rtu vpředu a na spodním rtu vzadu jsou zřetelné termoreceptory. Poměrně často chovaný had pro atraktivní vzhled, přijatelnou velikost a převážně mírnou povahu.
 
Lokalita: Austrálie, Západní Nová Guinea
 
Potrava: Hlodavci, ptáci.
 
Chov: Chováme jedince v teráriu 115 x 60 x 75 cm (d x š x v). Jako substrát používáme noviny, případně rašelinu s pískem. Terárium vyhříváme 60W bodovou žárovkou pod kterou je umístěna police (výhřevné místo). Denní teploty udržujeme na 25-30°C s nočním poklesem na 21-25°C. Dále máme v teráriu silné horizontálně situované větve a samozřejmostí je miska s vodou.
 
Odchov: V zajetí nebývá striktně sezónním tvorem. V případě se tato krajta rozmnožuje v zimě nebo časně zjara. Úspěšnou kopulaci může lépe vyprovokovat přidání více samců (ovšem pod dohledem, podřízeného samce nenechávat bez dozoru, případně oddělit), nebo večerní rosení terária. Samice kladou zhruba po třech měsících 13-35 vajec. Pokud nelze v teráriu vytvořit vhodné podmínky pro inkubaci, možno vejce přenést do inkubátoru. Inkubace trvá 49-72 dní (nejčastěji 55-60 dní) při teplotě 30-32°C. Vylíhlá mláďata jsou cca 45-50cm dlouhá. Často jsem četl, že mláďata variegat po prvním svleku vesměs bez problémů přijímají potravu v podobě holat myší a potkanů. Má zkušenost je poněkud jiná a po konzultacích s kolegy odchovávající variegaty i jejich zkušenost byla taková, že krajty bylo třeba rozkrmovat uměle. Více podrobností v článku "Odchov 2009".  Pohlavní dospělosti dosahují zhruba ve 3 letech.
Více informací v článku Morelia spilota variegata - odchov 2009
Morelia spilota variegata

Morelia spilota variegata

Morelia spilota variegata

Morelia spilota variegata

Morelia spilota variegata

Morelia spilota variegata

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one