Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Morelia viridis - krajta zelená

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Pythoninae

Rod: Morelia

 

Popis: Štíhlá arborkální krajta dosahující délky 1,5 – 2m. Hlava je zřetelně oddělena od těla. Oči jsou žluté, zelenožluté, nebo zelené se svislou štěrbinovitou zorničkou. Vpředu na horním rtu a vzadu na spodním rtu jsou dobře zřetelné termoreceptory. Zbarvení je variabilní, v dospělosti zelené až modrozelené s bílými a žlutými skvrnami, případně žluté (KOFIAU) nebo modré (některé samice v období březosti). Mláďata jsou cihlově červená, hnědá nebo jasně žlutá.
 
Lokalita: Papua – Nová Guinea a přilehlé ostrovy – deštné lesy.
 
Potrava: Hlodavci, obojživelníci, plazi, ptáci, netopýři.
 
Chov: Jedince chováme v teráriu o rozměrech 80 x 50 x 60 (d x š x v). Jako substrát používáme lignocel, případně rašelinu s pískem. Terárium vyhříváme žárovkou na 26° - 30°C přes den s nočním poklesem na 23 – 25°C. Několikrát týdně rosíme substrát (dle potřeby), aby se vlhkost vzduchu pohybovala mezi 70-80%. V teráriu nesmí chybět horizontální větve a miska s vodou.
 
Odchov: Tato krajta není striktně sezónním tvorem, dá se rozmnožovat prakticky po celý rok. Zhruba 60-80 dní po úspěšném páření samice klade 15-20 vajec. Pokud nelze zajistit v terári ideální podmínky pro inkubaci, lze vejce přenést do inkubátoru. Mláďata se líhnou zhruba po 40-65 dnech při inkubační teplotě 29-32°C a vysoké vzdušné vlhkosti. Pohlavní dospělosti dosahují ve 3-4 letech.
Morelia viridis

Morelia viridis

Morelia viridis

Morelia viridis

Morelia viridis

Morelia viridis

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one