Vítejte na stránkách věnovaných našim chovancům. U každého druhu najdete víceméně stručný popis a fotogalerii.

Elaphe carinata - užovka smrdutá (královská)

 

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Colubridae

Podčeleď: Colubrinae

Rod: Elaphe

 

Dorůstá: Až do 200cm (vzácně i více)

 

 
Lokalita výskytu: Jižní Čína, severní Vietnam

 

 
Potrava: Převážně jedovatí i nejedovatí hadi a ještěři, příležitostně pak savci a ptáci. V teráriích ochotně přijímá hlodavce i kuřata a to jak živé, tak mrtvé.

 

 
Popis: Patří mezi velké druhy rodu Elaphe. Tělo má silné s dlouhým ocasem. Zbarvení je žluté až světle béžové, zvláště v první třetině těla. Šupiny jsou kýlnaté, černě olemované. Zbarvení mláďat je odlišné – světle hnědé s nádechem olivově-zelené.
E. carinata žije převážně v pahorkatinách a nižších horských polohách. Vyskytuje se na loukách, v křovinách, v bambusových porostech i na okrajích polí. Tento druh bývá velice agresivní. Většinou se brání kousáním a vypouštěním páchnoucího kloakálního sekretu (proto název smrdutá). Toto obranné chování však v teráriu vymizí. Osobně jsme se s tímto počínáním setkali pouze jednou a to při velmi dlouhém a pro hada dosti stresujícím převozu. Pojmenování smrdutá si v tomto případě opravdu zasloužila, jelikož automobil byl tím nevábným zápachem cítit ještě nějaký čas.
Co se týče potravy, nebývá s tímto hadem žádný problém. Tento druh je velice žravý, ochotně přijímá jakékoliv druhy hlodavců (ptáky, ještěry a hady jsme nezkoušeli) a to jak živé, tak i mrtvé. Lov živé kořisti je velmi zbrklý. Kořist rychle pronásleduje a někdy předchází ulovení několik nepodařených výpadů. Dokonce se nám přihodilo, že při sérii výpadů na skákajícího malého potkana se zakousla do zadní třetiny svého těla. Díky své žravosti mohou mít sklony k obezitě. Občas tedy nasazujeme delší pauzy mezi krmením. V dostupných informacích se často uvádí sklony ke kanibalismu. S tím nemáme osobní zkušenost, ale radši bych doporučoval oddělený chov, zvláště pak u rozdílně velkých jedinců a v případě chovu více stejně velkých jedinců v jedné nádrži, bych doporučil krmit odděleně.

 

 
Terárium: U dospělého jedince by měli stačit rozměry terária 80x50x50 (četl jsem i menší, ovšem vzhledem k velikosti hada osobně menší rozměry nedoporučuji). Naše užovka má terárium 100x50x50 a i když se to může jevit jako nadstandardní komfort, vzhledem k její aktivitě a nepříliš častému vyndavání se mi zdá být tento rozměr naprosto ideální. Jako podklad lze použít lignocel, rašelina, atd. v několika centimetrové vrstvě. Had do substrátu občas rýpe a má tendenci se jakoby zahrabat. My jsme zvolili kombinaci lignocelu a plaveného písku (spíše malých kamínků v průměru cca 0,5cm), který občasně porosíme. Terárium vyhříváme klasickou žárovkou 40-60W podle teploty v místnosti na 24-28°C s možností vyhřátí pod žárovkou. Noční teploty pak 20-23°C podle teploty v místnosti. V teráriu by neměli chybět větvě. Ačkoliv jsem někde četl, že tato užovka větve skoro vůbec nepoužívá, nemohu se s takovým názorem ztotožnit, jelikož naše je využívá ke šplhání velmi často. Dostatečně velká miska s vodou, aby se v ní mohl celý had ponořit je samozřejmostí. Dále pak vhodný úkryt (použili jsme klasický květináč) užovka jistě uvítá a hojně využije.
Z některých zdrojů pramení informace o doporučeném zimování 3-4 měsíce při teplotě 6-15°C. Jinde se zase nedoporučuje dlouhodobější pokles teploty pod 20°C. Naši užovku nezimujeme a podle nalezených informací není zimování podmínkou ani při odchovu.

 

 
Rozmnožování: Páření nastává v zimě – na jaře. Po 2-3 měsících samice naklade 6-12 vajec, která se inkubují 40-60 dní při teplotě 27-29°C. Vylíhlá mláďata jsou relativně robustní, zhruba 30cm dlouhá. Okolo 7-14. dne přichází první svlek. Mláďata často nechtějí, na rozdíl od dospělých jedinců, přijímat potravu a tak se často musí rozkrmovat „násilně“.
Závěrem: Tento druh je svým zjevem velice atraktivní, zvláště pak žlutými vzory a trojúhelníkovou hlavou s „přísným“ pohledem. V teráriích je však neobvyklým chovancem, zřejmě díky své povaze.
Elaphe carinata

Elaphe carinata

Elaphe carinata - zakalení

Elaphe carinata - zakalení

Elaphe carinata - zakalení

Elaphe carinata - zakalení

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one